Przejdź do treści

Zakopane – jak zaplanować pobyt?

Jeśli do wyjazdu w Zakopanem przygotujesz się porządnie – ominiesz korki, tłok i hałas. Wystarczy podróż zaplanować z głową – rozsądnie wybierz termin, zarezerwuj noclegi z wyprzedzeniem i dowiedz się jak najwięcej o mieście i okolicach. Prezentujemy kilka wskazówek na temat tego, jak zaplanować wycieczkę do Zakopanego w taki sposób, aby dała nam jak najwięcej radości. Przede wszystkim – do Zakopanego najbardziej opłaca się jechać wiosną i jesienią – gdy dni nie są jeszcze krótkie, a ceny dużo niższe.

Zakopane – kiedy najlepiej jechać?

Znaczna większość osób nie przepada za tłumami na szlakach i woli poznawać miasto w swoim tempie. Dlatego coraz więcej przyjezdnych wybiera okres poza sezonem, aby móc na spokojnie nacieszyć się wyjazdem – cichą naturą i piękną kulturą Podhala – bez konieczności przeciskania się przez tłum. Najlepszym terminem jest wczesna jesień i cała wiosna – z wyjątkiem długich weekendów. Już na początku września można zobaczyć ogromną różnicę w liczbie turystów. Przede wszystkim nie ma już większości wycieczek szkolnych czy rodzin z dziećmi, z powodu rozpoczęcia roku szkolnego. Zakopane blisko centrum jest wtedy dostępne bez konieczności stania w kolejkach.

Najlepiej jest poznawać Zakopane kiedy najmniej turystów jest na szlakach i w mieście. Dzięki temu możemy bardziej skupić się na okolicy i atrakcjach, a mniej na omijaniu pozostałych podróżników. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz odwiedzić miejsca cieszące się dużą popularnością, na przykład Morskie Oko. Jeśli wpadły Ci w oko Gubałówka, Kasprowy Wierch, Morskie Oko – czy jakiekolwiek inne słynne trasy i szczyty – musisz liczyć się z tłumami w sezonie. Poza nim, masz większą swobodę w obcowaniu z naturą i jeszcze lepiej poznasz Zakopane. Noclegi blisko Krupówek sprawią, że od rana będziesz miał więcej energii i chęci do wycieczek.

Jak zaplanować wyjazd do Zakopanego - wiosną w góry, pole krokusów

Pory roku i Zakopane – kiedy najmniej ludzi uświadczysz na szlakach?

Największy ruch na trasach turystycznych oczywiście jest latem – sprzyja ku temu pogoda i sezon urlopowy. Z kolei zimą spotkasz tu tylko prawdziwych miłośników zimy i zagorzałych fanów zimowych wędrówek – bez odpowiedniego przygotowania się, nie radzimy wychodzić w dalsze rejony! Z tego też powodu większość turystów trzyma się miasta i stoków narciarskich.

Jeśli uwielbiasz wiosenną przyrodę, z wielką chęcią udasz się w doliny Tatr. Jakie miejsca najbardziej warto zobaczyć wiosną w górach? Dolina Chochołowska czy Rusinowa Polana zachwycają krokusowymi kobiercami i budzącą się do życia naturą. Wiosna ma też ogromną zaletę – to wtedy jest najniższy ruch w Zakopanem. O tej porze roku nie uświadczysz tu tłumów, szlaki będą puste, a kolejki do atrakcji turystycznych znacznie krótsze.

Podobnie jest na jesieni – liczba turystów gwałtownie maleje, a krajobraz nabiera niesamowitych barw.

Noclegi w pobliżu Krupówek to doskonała lokalizacja na urlop bez względu na porę roku. Piękne widoki gwarantowane, a do tego wszystkie atrakcje dostępne w pobliżu!

Zakopane - jak zaplanować pobyt - jesień

Zakopane – kiedy najtaniej?

Kolejna zaleta wyjazdu do Zakopanego poza sezonem? Noclegi, ale także niektóre atrakcje i restauracje – są tańsze. Najwyższe ceny w Zakopanem uświadczysz na przełomie roku – od Świąt Bożego Narodzenia, poprzez Sylwester, aż do końca ferii. Później ceny maleją, aby wzrosnąć na okres wakacyjny i ponownie spaść na jesień. Wniosek? Poza sezonem w Zakopanem jest taniej!

Kiedy zarezerwować pobyt w Zakopanem?

Jeśli chcesz być pewny, że Twój wyjazd przebiegnie bezproblemowo, proponujemy rezerwację noclegu od razu po ustaleniu terminu wyjazdu. Dzięki temu będziesz miał najszerszy wybór pokojów i apartamentów. Wśród gości nadal dużą popularnością cieszą się apartamenty blisko Krupówek. Jeśli interesują Cię apartamenty – Zakopane ma wiele propozycji nie tylko w samym centrum (Krupówki i okolice), ale także w bardziej malowniczych lokalizacjach, które będą miały ciekawe widoki na góry. Jeśli wybierasz się poza sezonem, istnieje duża szansa, że za pobyt zapłacisz o wiele niższą cenę za tę samą liczbę dni.

Oczywiście inną kwestią jest Zakopane last minute. Jeśli lubisz szukać okazji lub podejmować spontaniczne wyjazdy, takie rozwiązanie również jest bardzo korzystne.

Zakopane - jak zaplanować pobyt - morskie oko

Zakopane – jak zaplanować pobyt?

Nasze cztery najważniejsze rady przy planowaniu wycieczki do Zakopanego:

  1. Ubierz się stosownie do pogody, a wychodząc w trasę zapakuj wszystkie niezbędne rzeczy (m.in. kurtkę przeciwdeszczową, wodę i prowiant). Pamiętaj, że góry są bardzo zmienne i warto być przygotowanym na wszelkie warunki.
  2. Często sprawdzaj prognozy pogody, warunki na szlakach i informacje z Tatrzańskiego Parku Narodowego
  3. Dostosuj plan wycieczki do swoich możliwości – jeśli nie jesteś pewny czy pokonasz dany szlak, zarezerwuj na to więcej czasu lub skróć trasę.
  4. Jeśli nie lubisz tłumów, postaraj się wybierać mniej popularne szlaki i restauracje – mogą być równie dobre, a mniej zatłoczone. Dlatego zrezygnuj z Morskiego Oka na rzecz mniej znanych tras w górach.

Co zabrać ze sobą do Zakopanego?

W Zakopanem blisko Krupówek życie toczy się zarówno w ciągu dnia, jak i nocy, dlatego miej ze sobą pojemny plecach, a w nim wszystkie potrzebne rzeczy. W centrum Zakopanego możesz dobrze zjeść, ale miej przy sobie suche przekąski oraz napoje, które pozwolą Ci nabrać energii w trakcie wędrówek po szlakach. Ręczniki, mydło czy koce – takie rzeczy zapewniają apartamenty. Zakopane słynie ze zmiennej pogody, dlatego pamiętaj o przeciwdeszczowej pelerynie, bluzie, opasce na uszy oraz wygodnych spodniach. W ścisłym centrum Zakopanego potańczysz i pobawisz się do białego rana, dlatego wygodna sukienka i koszula również powinny znaleźć się w bagażu. Oprócz tego buty idealne na dłuższe wędrówki, okulary przeciwsłoneczne i inne sportowe ubrania.

Co robić w Zakopanem jak pada deszcz?

Tatry i okolice to miejsce, gdzie pogoda jest bardzo zmienna, dlatego warto przemyśleć plany awaryjne na wypadek deszczowych dni. Na szczęście Zakopane ma mnóstwo zadaszonych atrakcji w tym liczne ośrodki SPA, Aqua Park i place zabaw dla dzieci. Jakie miejsca jeszcze warto zobaczyć? Fanów kultury i historii czekają muzea, prezentujące dorobek kulturowy Podhala – w tym: Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Muzeum Tatrzańskie czy Muzeum Jana Kasprowicza. Większość zakopiańskich muzeów znajduje się w zabytkowych willach, które same w sobie są warte obejrzenia.

zakopane na weekend

Zakopane – plan zwiedzania według zainteresowań

Stolica Tatr to miejscowość różnorodna, oferująca multum różnorodnych atrakcji. Jeśli zaczniesz się zastanawiać, co można zwiedzić w Zakopanem, okaże się, że miejsca te można wymieniać niemal bez końca. Dlatego też tydzień w Zakopanem może wyglądać bardzo różnie. Przed wyjazdem warto zastanowić się nad tym, co lubimy najbardziej. Dobrym pomysłem jest ustalenie priorytetów. W ten sposób uzyskamy odpowiedź na pytanie, do jakich ciekawych miejsc powinniśmy się udać w pierwszej kolejności.

Oczywiście do Zakopanego przyjeżdża wielu miłośników górskich wędrówek. Dla nich najlepszym rozwiązaniem będzie z pewnością zdobywanie szczytów. Jednak nie każdy pragnie zdobycia najwyższych szczytów. Niektórzy preferują piękne widoki i niezwykłe akweny wodne, których w Zakopanem i okolicach nie brakuje. Można zatem wyjść na Rysy, ale można też wybrać się nad Czarny Staw u podnóża tego szczytu. Natomiast fani sportowi z pewnością będą chcieli zobaczyć skocznię narciarską. Wielka Krokiew to najsłynniejsza skocznia narciarska w Polsce, na której triumfy odnosili między innymi Adam Małysz i Kamil Stoch. Miłośnicy skoków narciarskich powinni umieścić odwiedzenie skoczni na górze listy priorytetów. Niemniej jednak lokalizacja obiektu sprawia, że w zasadzie każdy, kto nocuje w Zakopanem, może ją zobaczyć nie poświęcając zbyt wiele czasu na podróż.

zakopane jak zaplanować pobyt

Zakopane w 3 dni czy tydzień w Zakopanem? Dopasuj plan do długości pobytu

Przygotowując plan zwiedzania Zakopanego i okolic, pamiętaj aby dostosować go do długości pobytu. Jeśli chcesz zwiedzić Zakopane w 3 dni, z obejrzenia wielu ciekawych miejsc niestety będziesz musiał zrezygnować. Nie warto zapychać kalendarza, aby przez cały pobyt w stolicy Tatr być w pośpiechu. Jeśli wyjeżdżasz tylko na 3 dni, nie jest to możliwe, abyś zwiedził całe Zakopane. Plan wycieczki powinien być ograniczony, najlepiej do atrakcji jednego rodzaju.

Co to oznacza? Stwórz wycieczkę z jednym motywem głównym. Przykładowo, jeśli chcesz chodzić po górach, nie planuj już innego typu atrakcji. W 3 dni spokojnie dotrzesz do Hali Ornak i nad Czarny Staw. Ponadto zdążysz jeszcze wjechać na Gubałówkę i Kasprowy Wierch. Jednak na odwiedzenie muzeów w Zakopanem może już nie wystarczyć czasu. Jeśli jednak interesuje Cię przede wszystkim kultura góralska, poświęć wyjazd na jej poznawanie. Wybierz się do Willi Koliba, w której znajduje się Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Odwiedź również Muzeum Kornela Makuszyńskiego oraz Muzeum Oscypka. Niewątpliwie są to miejsca, które warto zobaczyć w Zakopanem.

Pobyt w Tatrach, a w szczególności w Zakopanem jest świetnym pomysłem zarówno na kilka weekendowych dni, jak i na dłuższy okres – tydzień czy dłużej. Jest to dobra okazja na spędzenie czasu z rodziną bądź znajomymi. Wyjazd do Zakopanego może pomóc z oderwaniem się od codzienności i znacznie podładować energię. Zaplanuj swój pobyt rozsądnie, a nic Cię nie zaskoczy!