Przejdź do treści

Tatrzański Park Narodowy – na letnią wycieczkę

Tatrzański Park Narodowy – jeden z 23 Parków na terenie Polski. Od ponad 60 lat chroni unikalną wysokogórską przyrodę. Jest to największy Park Narodowy o powierzchni ponad 21 tys. ha. 70% TPN zajmują lasy, zarośla kosodrzewiny, murawy wysokogórskie, wody i skały. Jeżeli chodzi o roślinność charakteryzuję się ona piętrowością. Najniższe piętro to tzw. piętro reglowe: porastają tu tu bory świerkowe z domieszką jodły, buka i jaworu, zaś regiel górny to bór świerkowy, czasem z limbą.

Gdy wyjeżdżasz w Tatry, nie sposób jest nie wejść do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ten niezwykły teren o powierzchni 200 km2 jest rocznie odwiedzany przez ponad 3 tysiące turystów. Wybierasz się w okolice Zakopanego latem? Zobacz jak przygotować się na wycieczkę w Tatry!

Po pierwsze – nocleg

Dużą popularnością cieszą się apartamenty do wynajęcia w Zakopanem. Dla większych grup polecamy apartamenty rodzinne. Zakopane to jedna z lepszych lokalizacji – centrum miasta jest bardzo wygodne, a jednocześnie łatwo z niego dotrzeć na początki najpopularniejszych szlaków turystycznych. Jeśli chcesz zaoszczędzić, polecamy oferty Zakopane last minute. Pamiętaj jednak, że jest to bardzo oblegana miejscowość, niezależnie od pory roku, dlatego najlepiej wyjazdy planuj z wyprzedzeniem.

Ciekawym wyborem miejsca na nocleg jest też Bukowina Tatrzańska lub inna mniejsza miejscowość w Tatrach. W takich miastach i wsiach o wiele łatwiej znaleźć nocleg niż w Zakopanem. Jednocześnie atrakcji również tutaj nie brakuje. Także z Bukowiny Tatrzańskiej można wejść na szlaki, z których dostrzeżesz zarośla kosodrzewiny, kolorowe polany i pejzaże wysokogórskie. Zasadniczo jeśli interesuje Cię piętro niższe, wybór miejsca noclegowego ma drugorzędne znaczenie. Jednak jeśli planujesz zobaczyć murawy wysokogórskie i znaleźć się na szlakach o charakterze alpejskim, lepszym wyborem na pewno będzie Zakopane.

Dlaczego warto odwiedzić Tatrzański Park Narodowy? Park jest naprawdę olbrzymi i obejmuje bardzo wiele tras pieszych i rowerowych. Jeśli planujesz wybrać się na kilka wycieczek, przed wyjazdem ustal trasę oraz punkty, które chciałbyś odwiedzić. Dzięki temu przy szukaniu noclegu łatwo będzie Ci oszacować, ile czasu zajmie wejście na szlak.

apartamenty tatry

Tatrzański Park Narodowy – jak dojechać?

Do Tatrzańskiego Parku Narodowego możesz dojechać korzystając z usług prywatnego przewoźnika, co kosztuje kilka złotych. Możesz też zdecydować się na dojazd samochodem. Pamiętaj jednak, że wjazd do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zabroniony. Musisz pozostawić auto na płatnym parkingu. Powierzchnia Tatrzańskiego Parku Narodowego wynosi 211,6 km2. Jest to bardzo duży obszar, dlatego przed wyjściem w góry upewnij się, które wejście do Parku będzie najbliżej wybranej przez Ciebie trasy.

Pamiętaj także o tym, że Tatrzański Park Narodowy to jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych. W sezonie ludzi jest mnóstwo. Trudno o znalezienie miejsca parkingowego, a wyciągi krzesełkowe i kolejki są oblegane przez turystów. Aby oszczędzić sobie nerwów, bez trudu zostawić samochód w bezpiecznym miejscu i nie stać w długich kolejkach, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego warto pojawić się wcześnie rano.

Turystyka piesza – co ze sobą zabrać?

Pamiętaj by trasy wybierać w ten sposób, abyś spokojnym tempem mógł przejść cały odcinek. Dopasuj trudność i długość szlaków do swoich możliwości. Jeśli nie jesteś wytrawnym piechurem, nie rzucaj się od na głęboką wodę. Jest wiele malowniczych tras, które są wystarczająco proste nawet dla dzieci i osób starszych. Pamiętaj o częstych postojach, prowiancie i piciu wody. Podczas wędrówki spalisz mnóstwo kalorii, dlatego zadbaj o pożywne posiłki. Kanapki, kabanosy, batoniki, owoce, orzechy – to doda Ci sił na wiele godzin!

Jak ubrać się w góry?

Ubranie w góry to w skrócie: wygodne buty i odzież na cebulkę. Jeśli chodzi o obuwie, to najlepiej sprawdzą się buty trekkingowe lub podejściowe. W łatwiejsze trasy możesz udać się w zwykłym obuwiu sportowym, które dobrze trzyma piętę. Przyda Ci się koszulka termiczna, odprowadzająca wilgoć. Następnie załóż wygodną odzież wierzchnią, np. bluzę z cienkiego polaru. Pamiętaj o kurtce przeciwdeszczowej. Pogoda w Tatrach zmienia się bardzo szybko!

Nocleg pod chmurką?

Jeśli planujesz wyjazd z namiotem i nocowanie „na dziko” – niestety musimy Cię rozczarować. Na terenie całego TPN nie wolno rozbijać namiotów, ani spać pod chmurką. Nie znajdziesz też żadnych oficjalnych pól namiotowych. Na obszarze parku znajdziesz 9 schronisk, w których możesz się zatrzymać, odpocząć, zjeść i przenocować.

Tatrzański Park Narodowy rowerem

Jeśli chcesz przekraczać większe odległości, polecamy rower. Jednak pamiętaj – turystyka rowerowa w TPN może odbywać się tylko na specjalnie wyznaczonych szlakach i drogach, co jest podyktowane względami bezpieczeństwa. Proponujemy wycieczkę rowerową m.in. po następujących szlakach:

  • Dolina Chochołowska – jedna z najbardziej malowniczych tatrzańskich tras o zróżnicowanym poziomie trudności.
  • Droga pod Reglami – odcinek od Doliny Bystrej do Siwej Polany to szlak dla każdego.
  • Dolina Suchej Wody – Hala Gąsienicowa – tylko dla wytrawnych rowerzystów, jedna z najtrudniejszych tras; sięga do schroniska Murowaniec, czyli najwyższego punktu w TPN, do którego można dotrzeć rowerem.

Dlaczego tylko na wybranych szlakach?

Wiele osób zastanawia się, czemu część popularnych szlaków (np. do Morskiego Oka) nie jest dostępna dla rowerów. Odpowiedź jest prosta – liczba turystów. W sezonie jest ich tak dużo, że ruch rowerowy mógłby stwarzać niebezpieczeństwo wypadków.

apartamenty zakopane

Co warto zobaczyć w Tatrzańskim Parku Narodowym?

Z pewnością domyślasz się, co można zobaczyć w Tatrzańskim Parku Narodowym. Cały obszar to bogactwo roślin i zwierząt, a także niesamowite widoki. Tutaj nie ma dwóch identycznych miejsc – co pół godziny spaceru zobaczysz całkiem inne krajobrazy. Szczyty, doliny i wszechobecna zieleń działają odprężająco, dzięki czemu TPN jest doskonałym miejscem na odskocznię od dnia codziennego. Do największych atrakcji w Tatrzańskim Parku Narodowym zaliczamy jezioro Morskie Oko, Dolinę Kościeliską, Dolinę Pięciu Stawów Polskich, Dolinę Chochołowską czy Wodospad Wodogrzmoty Mickiewicza. Oferują one zdaniem wielu najpiękniejsze widoki w Tatrach – ale jednocześnie to tutaj spotkasz najwięcej turystów.

Zwierzęta Tatrzańskiego Parku Narodowego

Jeśli będziesz miał szczęście, na mniej uczęszczanych szlakach możesz spotkać zwierzęta Tatrzańskiego Parku Narodowegokozice, świstaki, a nawet niedźwiedzie brunatne. Wśród roślin mieszkają zaskrońce, jadowite żmije zygzakowate , żaba wodna, żaba jeziorkowa, kumak górski, ropucha zielona czy salamandra plamista. Pamiętaj, aby nie wchodzić zwierzętom w drogę i ich nie niepokoić – to ich dom, a Ty jesteś tylko gościem!

Jesteś w parku narodowym!

W parkach narodowych obowiązują pewne uniwersalne zasady, które mają na celu działanie dla konserwacji przyrody oraz zapobieganie szkodliwym skutkom turystyki. Są to między innymi:

  • Absolutny zakaz śmiecenia – zabieraj wszystkie resztki ze sobą, gdyż mogą zwabiać dzikie zwierzęta oraz doprowadzić do ich zatrucia lub zgonu.
  • Nie podchodź do dzikich zwierząt – omijaj je z daleka, pamiętając, że zdenerwowane zwierzę może stać się niebezpieczne.
  • Nie zbieraj kwiatów, gałązek, owoców – wszystkie skarby ziemi są pod ochroną TPN.
  • Nie hałasuj – nie przeszkadzaj innym turystom i nie niepokój zwierząt.

Warto zaznaczyć, że na terenie TPN znajdują się obszary objęte jeszcze bardziej restrykcyjnymi zasadami. Każdy obszar ochrony ścisłej, jak oficjalnie nazywa się tego typu teren, jest dzikim regionem, w który człowiek nie może ingerować w żaden sposób. Chodzi o to, aby nie zakłócić naturalnego życia zwierząt, rozwoju roślinności oraz gospodarki wodnej. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego żyje wiele dzikich zwierząt, a najwięcej z nich przebywa właśnie na obszarach ochrony ścisłej. Obszar ochrony ścisłej w Tatrach to na przykład „Pyszna, Tomanowa, Pisana”. Żyją tam niedźwiedzie brunatne oraz rosną cenne świerki. Na większość terenu tego obszaru człowiek nie ma prawa wejścia. Niemniej jednak dostępnych jest kilka szlaków, dzięki którym możesz poznać Tatrzański Park Narodowy od najbardziej dzikiej strony. Pamiętaj jednak, aby w żaden sposób nie zakłócić spokoju zwierząt, nie naruszać roślinności i nie schodzić z wytyczonej ścieżki.

Zaplanuj, jak spędzić czas na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego

Długo można wymieniać wszystkie ciekawe miejsca, jakie ma do zaoferowania Park Narodowy Tatrzański. Dlatego też zalecamy, aby jeszcze przed wyjazdem dokładnie zaplanować pobyt. Dzięki temu w czasie pobytu uda się zobaczyć maksymalnie dużo. Zalecamy, aby wycieczkę w Tatry zaplanować na co najmniej kilka dni. Tylko wtedy uda się zobaczyć wszystkie największe cuda natury oraz doświadczyć prawdziwej magii, jaką oferuje Tatrzański Park Narodowy.

Spróbuj przyrody!

Nawet jeśli jesteś prawdziwym „mieszczuchem” i na co dzień preferujesz wygodne apartamenty – Zakopane miasto to nie wszystko! Warto jest udać się w głąb surowej i pięknej przyrody. Jeśli pragniesz poznać ten teren od podstaw – zanocuj na jeden dzień w schronisku. Jeśli jednak nie chcesz porzucać apartamentów w centrum Zakopanego – nie martw się! Z miasta jest naprawdę blisko do początków szlaków, dlatego możesz spokojnie zaplanować kilka całodniowych wycieczek.