Przejdź do treści

Zakopiańskie zabytki, które warto zobaczyć

Zakopane to nie tylko piękne widoki, górskie wycieczki czy stolica sportów zimowych. Jest to przede wszystkim główny ośrodek turystyczny. Co roku Zakopane odwiedza około 3 mln turystów co czyni je jednym z najpopularniejszych ośrodków w Polsce. Jest to najbardziej tętniące życiem miasto na Podhalu. Bardzo dużo osób tutaj przyjeżdża by spędzić wakacje czy ferie zimowe. Dla tych wszystkich, którzy planują przyjazd do stolicy Tatr przygotowaliśmy listę kilku zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć.

  • Kościół Matki Boskiej Bożej Częstochowskiej przy ulicy Kościelskiej – zwany także „drewnianym kościółkiem”. Został zbudowany w 1847. Jest to niewielki kościółek z drewna modrzewiowego.  Został ufundowany przez właścicielkę dóbr zakopiańskich Klementynę Homolacsową. Jest to świątynia o konstrukcji zrębowej. W skład  kościółka wchodzi: wielobocznie zamknięte prezbiterium i dwuczęściowa nawa. Do prezbiterium przylega zakrystia, a nawa łączy się z kruchtą. Dwu-kalenicowy dach( jest część dachu utworzona na przecięciu połaci dachowych, pokryty gontem i uwieńczony wieżyczką. Ołtarze zostały wykonane przez ludowego rzeźbiarza Wojciecha Kułacha – Wawrzyńcoka i pochodzą z połowy XIX wieku.W ołtarzu głównym można podziwiać kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która  jest patronką świątyni od lat 30. XX wieku. Wnętrze kościoła zdobią malowidła i ludowe świątki.

 

  • Chata Sabały na Krzeptówkach 17- została wybudowana pod koniec XVIII wieku i reprezentuje najstarszy rodzaj góralskiego budownictwa. Jest postawiony na planie prostokąta o układzie sień – izba – komora z dobudowanymi dwoma  komórkami ( pod koniec XIX wieku). Swoją nazwę Chata zawdzięcza swojemu właścicielowi Janowi Sabale, który był honorowym przewodnikiem tatrzańskim, oraz znanym gawędziarzem, pieśniarzem oraz myśliwym. Obecnie w Chacie można oglądać ekspozycję muzealną. Możemy tam zobaczyć bardzo dobrze zachowane sprzęty, których na co dzień używała rodzina Sabały oraz oryginalne skrzypce, na których grywał.
     
  • Willa pod Jedlami (Droga na Koziniec 1) – została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza. Wybudowana została w dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego (ekonomisty, historyka sztuki był jednym z pionierów taternictwa)  w 1897 roku. Willę bogato zdobi góralska ornamentyka nie tylko na zewnątrz ale także wewnątrz. W willi znajduje się bogata kolekcja mebli, dzieła sztuki i wyposażenie w stylu zakopiańskim. Ciekawostką jest nazwa willi, która  pochodzi od rosnących w okolicy jodeł, Niedaleko domu stoi studnia, która została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza.
     
  • Willa Koliba (dawniej Koleba) – położona w jednej z najstarszych dzielnic Zakopanego. Została wzniesiona w latach 1892–1893. Swoją nazwę zawdzięcza żargonowemu określeniu pasterskich szałasów. Fundatorem willi by Zygmunt Gnatowski. Jest to pierwszy budynek w stylu zakopiańskim, zbudowany według projektu Stanisława Witkiewicza. Zamysł wybudowania willi wziął się z tego, iż w drugiej połowie XIX wieku, gdy do Zakopanego dotarła architektura w stylu szwajcarskim i tyrolskim. Witkacy chciał uchować Podhale od innych całkiem obcych stylistycznie budowli, stworzył całkiem nowy, unikalny styl który nawiązywał do dawnej sztuki budownictwa. Od lat 90 willa stała się siedzibą Muzeum Stylu Zakopiańskiego a także jest filią Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.