Zapraszamy Państwa na kolejny wpis o zakopiańskich zabytkach, które według nas warto zobaczyć. Przyjeżdżając na urlop do Zakopanego, oprócz pieszych wycieczek, warto też się wybrać w ciekawe, historyczne miejsca.
Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku
Miejscem gdzie koniecznie trzeba się wybrać jest Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku. Zalicza się on do pierwszego, zakopiańskiego cmentarza przy ulicy Kościeliskiej. Powstał on w połowie XIX. Pochowani tam są zasłużeni,wybitni, ale także zwykli ludzie Podhala, ale także znajdują się tu grobowce rodzinne. Nazwę Cmentarz na Pęksowym Brzysku zawdzięcza darczyńcy ziemi na którym mieści się cmentarz – Jana Pęksy. Jest to miejsce szczególne dla historii Zakopanego. Tak jak wspomnieliśmy pochowani są tu ludzie wybitni i znani tacy jak: Tytus Chałubiński, Władysław Orkan, Kornel Makuszyński, Władysława Hasiora, Sabały, Józef Stolarczyk – pierwszy proboszcz Zakopanego i wielu innych. Jednym z głównych argumentów by zwiedzić i zobaczyć Cmentarz na Pęksowym Brzysku jest to, iż wszystkie nagrobki to istne dzieła sztuki. Zdobione w drewnie, metalu, szkle czy kamieniu. Na cmentarzu znajduję się także zabytkowy kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Powstał on w latach 1847-1852. Wnętrze kościółka zdobią drewniane figury i obrazy ludowe, pochodzące z XIX wieku.Od 4 lat pobierana jest opłata od zwiedzających cmentarz. Zebrane pieniądze pomagają w konserwacji nagrobków.
Willa Harenda
Następnym miejscem, które trzeba zobaczyć, będąc w Zakopanem jest Willa Harenda. Bezpośrednio związana jest z poetą Janem Kasprowiczem, który spędził w niej ostatnie dni swojego życia. Po jego śmierci willa stała się ośrodkiem kulturalnym, w którym gromadzili się ówcześni artyści. Willa Harenda jest w stylu góralskiej chaty. Wejście do niej prowadzi przez otwartą werandę i ganek. Dziś w willi mieści się Muzeum Jana Kasprowicza.
Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego na Jaszczurówce
Warto również zobaczyć Kaplicę Najświętszego Serca Jezusowego na Jaszczurówce. Została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, w stylu zakopiańskim. Świątynia o konstrukcji zrębowej oparta o kamienną podmurówkę. Na dachu, mieści się niewielka wieżyczka, która mieści dzwon. We wnętrzu mieści się zamknięte prezbiterium oraz jedna nawa. Ołtarz główny wykonany jest z drewna i przypomina góralską chatę. Wnętrze Kaplicy zdobione jest witrażami, które zostały wykonane przez Stanisława Witkiewicza.i przedstawiają Matkę Boską Częstochowską, Matkę Boską Ostrobramską oraz herby Polski i Litwy.
Zapraszamy więc wszystkich do zwiedzania nie tylko Krupówek, Morskiego Oka, ale szczególnie warto zwrócić uwagę na zakopiańskie zabytki!