Przejdź do treści

Jak dojechać do Zakopanego?

Skoki narciarskie – Puchar Świata, Tatry – Kasprowy Wierch, Giewont, Morskie Oko, a także Gubałówka, Krupówki – to tylko kilka spośród atrakcji, jakie oferuje turystom Zakopane – zimowa stolica Polski. Aby je wszystkie zobaczyć, należy najpierw tu dotrzeć – do wyboru są zasadniczo trzy możliwości: samochodem, autobusem lub pociągiem.

Wybór środka transportu pozostaje indywidualną decyzją każdej osoby, jednak zalecamy dokładne zapoznanie się z dostępnymi opcjami. Dzięki temu masz możliwość podjęcia świadomej decyzji. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące różnych opcji dotarcia do Zakopanego z różnych miejsc w Polsce. Podpowiadamy, jak sprawnie dostać się do polskiej stolicy Tatr.

Dojazd do Zakopanego samochodem

„Zakopianka” – to droga do Zakopanego na trasie Kraków – Zakopane, która cieszy się popularnością w całej Polsce. Samochód to wygodna i elastyczna opcja na dojazd, umożliwiająca swobodne przemieszczanie się oraz łatwe dostosowanie trasy podróży. „Zakopianka” to fragment krajowej drogi 7 – od Krakowa do okolic Rabki-Zdroju, a następnie droga krajowa 47. Turyści wybierający się samochodem do Zakopanego z północy Polski oraz innych regionów naszego kraju powinni zatem dojechać do Krakowa, a potem jechać „Zakopianką”.

Jednak pomimo tego, że droga Kraków – Zakopane jest sukcesywnie remontowana, to w szczycie sezonu urlopowego na „Zakopiance” często są zatory, dojazd samochodem to zatem świetny sposób, aby postać w korkach. Alternatywą bywa droga wojewódzka nr 958 – to jeden ze sposobów na ominięcie korków. Osoby, które chcą dojechać do Stolicy Tatr z innych obszarów Karpat, skorzystają z drogi krajowej 28, a następnie w okolicach Rabki-Zdroju już z „Zakopianki”. Samochód to również możliwość, aby sprawnie się poruszać na miejscu i wygodnie – bez ograniczeń czasowych – odwiedzić wszystkie największe atrakcje miasta i regionu.

Przejazd autokarem lub busem do Stolicy Tatr

Do Zakopanego kursują również przewoźnicy autobusowi, autokary i busy, co może być dobrym rozwiązaniem na dotarcie do podtatrzańskiego miasta:

  • na krótszych dystansach z miejscowości położonych w okolicy, np. z Nowego Targu – możesz dojechać busem, ten środek transportu oferuje również przejazdy do Czarnego Dunajca, można też odwiedzić Białkę Tatrzańską czy Bukowinę Tatrzańską, lokalne busiki odjeżdżają z dworca;
  • do Zakopanego autobusem można dojechać bezpośrednio z większości największych miast w Polsce: m.in. z Kołobrzegu, Koszalina, Szczecina, Gdańska, Gdyni, Torunia, Poznania, Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Olsztyna, Łodzi, Warszawy, Lublina, Wrocławia, Opola, Częstochowy, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Tarnowa czy Kielc – Flixbus oferuje wiele połączeń, a poza tym są też inne autokary obsługiwane przez innych przewoźników;
  • aby poruszać się w mieście – po samym Zakopanem – warto natomiast skorzystać z komunikacji miejskiej – Zakopane jest obsługiwane przez nowoczesne autobusy, bilet można nabyć u kierowcy lub w autoryzowanych miejscach sprzedaży.

Autokary i busy przyjeżdżają i odjeżdżają z dworca autobusowego, który znajduje się obok dworca PKP. Miejsce to jest również znakomicie połączone z pozostałymi obszarami miasta komunikacją lokalną.

Zakopane – podróż pociągiem

Kolejnym ze sposobów na dotarcie do Stolicy Polskich Gór jest podróż pociągiem. Ten środek transportu zapewnia komfortową podróż, a po drodze można podziwiać malownicze krajobrazy – to najbardziej malownicza trasa do Zakopanego, a cena biletów jest przystępna. Jednak decydując się na przyjazd pociągiem, należy się liczyć z dłuższym czasem podróży w porównaniu z samochodem czy autokarem. Bilety można zakupić w Internecie lub na dworcu, rozkłady jazdy dostępne są online i na dworcach.

Do Zakopanego kursuje pięć całorocznych kolejowych połączeń kolejowych oraz dwa sezonowe:

  • trasę z Gdyni do Zakopanego pokonują pociągi: TLK Małopolska, TLK Karpaty i IC Witkacy;
  • na trasie z Warszawy jeżdżą: EIC Tatry oraz IC Karłowicz;
  • ze Szczecina przez Poznań oraz Katowice kursuje sezonowy skład IC Podhalanin, natomiast z Bydgoszczy pociąg sezonowy IC Halny.

Wszystkie te pociągi jeżdżą przez Kraków, dodatkowo ze stolicy Małopolski do stolicy polskich Tatr kursują również pociągi regionalne. Jeśli zatem chcesz dojechać pociągiem pod Tatry możesz rozważyć najpierw podróż do Krakowa, który jest świetnie skomunikowany kolejowo zarówno z Zakopanem, jak i pozostałymi regionami naszego kraju. Przejazd pociągiem z Krakowa do Zakopanego trwa około 3 – 3,5 godziny.

Inną opcją jest skorzystanie z lotniska w Krakowie. Dolecisz tam z różnych miast w Polsce, Europie i na świecie, a następnie możesz skorzystać np. z wynajętego samochodu, autobusu lub pociągu. To najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy chcą tu dotrzeć z zagranicy.

Wybór odpowiedniego środka transportu do Zakopanego zależy od indywidualnych preferencji, czasu, budżetu i potrzeb podróżującego. Ważne jest świadome porównanie wszystkich opcji, aby skorzystać z najbardziej odpowiedniej dla siebie możliwości, zapewniając sobie i swoim towarzyszom tym samym udaną podróż do zimowej stolicy Polski.