Wiele osób ma czas na weekendowy wypad w góry dopiero jesienią. Spokojnie — wrzesień i październik to idealny czas na chodzenie po polskich górach. Ceny, pejzaże i rozrywki w okolicach Zakopanego mogą wówczas bardzo pozytywnie zaskoczyć. Poniżej przedstawiamy nasz subiektywny przewodnik i aktualne informacje o cenach w górach na jesień 2024 r.
Jesień w górach — co i dlaczego warto zobaczyć?
Może się wydawać, że jesień w górach to szare chmury i bure zbocza. Nic bardziej mylnego! Jesienna aura w górach potrafi oczarować. To przepiękne i nietypowe tło dla sesji zdjęciowych, które jest tym łatwiej zorganizować, że na szlakach jest wtedy mniej osób. Poniżej kilka miejsc, które we wrześniu i październiku zapewnią niezapomniane wrażenia.
- Jesienią szanse na spotkanie dzika, puchacza czy rysia są większe niż latem. Po pierwsze: mniej turystów, a po drugie, niektóre zwierzęta właśnie wtedy cechują się wyjątkową aktywnością. Jak np. jelenie, które wychodzą na rykowisko w Tatrzańskim Parku Narodowym we wrześniu i są aktywne do połowy października. W tym roku dwa z nich walczyły zresztą nawet… w centrum Zakopanego.
- Redyk jesienny to uroczysty powrót pasterzy ze stadami z hal do domów. Kiedyś to było wielkie wydarzenie i niesamowite widowisko. Dziś owiec jest mniej, ale warto być pod koniec września u wylotu Doliny Ku Górze, by zobaczyć ostatnie podhalańskie stada. Redyk tradycyjne odbywał się 28 września, w dniu św. Michała.
- Czerwone Wierchy pięknie prezentują się na zdjęciach w internecie dzięki czerwonym trawom, które na nich rosną właśnie o tej porze roku. Te jesienne barwy widać na żywo tylko na przełomie września i października, gdy na tym szczycie można liczyć na zapierające dech w piersiach widoki.
- Nie trzeba jednak wspinać się na najwyższy szczyt, by doświadczyć uroku Tatr. Nawet jesienne wędrówki Doliną Chochołowską o tej porze roku pozwalają zobaczyć multikolorowe liście, malowniczy szron na drzewach i wartkie potoki.
- Jesień to niesamowity czas na obserwację ptaków w Tatrzańskim Parku Narodowym. W listopadzie widywane są m.in. kruki, orły czy sowy. Wypad w góry z lornetką może przynieść wtedy olbrzymią satysfakcję.
Jak widać, sama wysokogórska wspinaczka to nie jedyne, co oferują polskie góry jesienią. O tej porze roku można mieć niemal niczym niezmącony kontakt z przyrodą, która zimą odpoczywa, a latem jest mniej dostępna przez inwazję turystów na Tatry.
Jesień w górach — bezpieczeństwo
Nie da się jednak ukryć, że jesienią może być też mniej bezpiecznie niż latem.
- Warto sprawdzać oficjalne ostrzeżenia i prognozy pogody pod kątem mrozu, ulew i mgły.
- Po ulewnych deszczach szlaki mogą być niedostępne.
- Wyprawa powinna zakończyć się do godz. 17:00, gdy w szybko zapadającym zmroku niewiele już widać.
- Mgła poranna i wieczorna może być bardzo zdradliwa. Gdy się pojawia, lepiej wrócić po swoich śladach do domu.
- Nawet po niewielkim deszczu czy przymrozkach skały są bardzo śliskie — warto mieć dobre buty trekkingowe.
- Najbardziej niebezpieczne w górach jesienią jest wyziębienie organizmu, a dochodzi do niego najczęściej, gdy ubranie jest mokre. Stąd tak istotne są dobre ubrania wodoodporne na wyjazd, termos z gorącym napojem na szlaku, czapka i rękawiczki.
Jesień w górach — ceny i atrakcje
Ale jesień w górach to nie tylko zagrożenia. Tegoroczny wrzesień był rekordowy pod względem liczby turystów w Tatrach. „Obłożenie w ośrodkach noclegowych dochodziło nawet do 90 proc., a niektóre obiekty wyprzedawały się w całości – co na jesienne warunki jest bardzo dobrym wynikiem.” – czytamy w Gazecie Krakowskiej. Ceny są przy tym korzystniejsze niż latem, szczególnie jeśli wybierasz się do Zakopanego w październiku i listopadzie (zobacz aktualne stawki za nocleg w apartamentach).
Ważne! Sprawdzaj na oficjalnych stronach daty wydarzeń specjalnych w Zakopanem. Przykładowo 25-27 października odbywa się tu konferencja dla biegaczy „Biegowe 360 stopni”. Możliwe, że w tym czasie noclegi będą mniej dostępne, niż w innych jesiennych terminach.
Organizacja wypadu w góry jesienią
Poza rezerwacją miejsc w apartamencie czy hotelu warto też sprawdzić, które atrakcje będą otwarte, a co zamyka się na jesień w Zakopanem. Przykładowo w tym roku kolejka na Kasprowy Wierch jest zamknięta w dn. 27 października – 8 listopada, a na Gubałówce przerwa techniczna trwała od 7 do 18 października. Również zjeżdżalnia grawitacyjna na Gubałówce zamyka się wraz z końcem listopada, a wstęp do Jaskini Mroźnej jest tylko do końca października.