Zakopane kojarzy się z nartami i zimową przygodą, a przecież wiele osób przyjeżdża tu także poza zimowym sezonem. Poniżej garść dowodów na to, że to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek o każdej porze roku. Co można w Zakopanem robić latem?
Letnie festiwale i zawody sportowe
Jak w każdym turystycznym kurorcie, w Zakopanem odbywa się co roku sporo różnych festiwali i wydarzeń specjalnych. Po pierwsze, warto zdawać sobie z nich sprawę pod kątem tłoku i dostępnych noclegów, bo wówczas turystów może być więcej niż zwykle. Zakładając jednak, że o nocleg zadbaliśmy z wyprzedzeniem, warto rozważyć poniższe letnie wydarzenia sportowe:
- Otwarte Mistrzostwa Zakopanego w Biegu pod Górę — w tym roku odbywały się w połowie lipca; w 2025 r. odbędzie się jubileuszowa, dziesiąta edycja, więc lepiej z wyprzedzeniem rezerwować miejsca. W programie bieg na Wielką Krokiew i inne wzniesienia o nachyleniu sięgającym do 50%. Warto cały rok trenować wchodzenie po schodach, by latem pobić swój rekord w górach.
- PoSzlaki TPN — to wydarzenia i wyprawy organizowane przez TPN. Przez całe lato w środy o 9:00 zaczynają się wycieczki rodzinne z biletem wstępu za 7 zł od osoby. Program i bilety dostępne są tu.
- W ramach PoSzlak odbywają się też warsztaty, np. z rozpoznawania kwiatów na górskich łąkach czy ptaków na drzewach Tatrzańskiego Parku Narodowego.
- Hawajskie aktywności na Gubałówce — choć w pierwszej chwili może to zabrzmieć kuriozalnie, w wybrane przedpołudnia lata (2, 9, 23 i 30 lipca i 6, 13, 20 i 27 sierpnia) na Gubałówce odbywają się liczne atrakcje w stylu hawajskim. Również sportowe: m.in. przeciąganie liny, gra w klasy czy taniec.
Zakopane — atrakcje dostępne latem
Świetna zabawa w Zakopanem jest możliwa również poza programem festiwali. W mieście działa kilka wypożyczalni quadów, a górskie stromizny i granie są idealnym miejscem do jazdy. Wystarczy zarezerwować wycieczki z przewodnikiem u jednego z organizatorów. Można przez 1 godzinę lub nawet cały dzień podziwiać miejsca takie, jak Gubałówka czy Chochołów. W programie ognisko, wyjście do term i wiele innych atrakcji uzależnionych od preferencji grupy i organizatora wycieczki.
Zakopane od strony… wody i powietrza
Tatry kojarzą się przede wszystkim z górskimi wędrówkami po ziemi. Aby zaplanować niezapomniane wydarzenie dla całej rodziny lub grupy znajomych, można jednak zaplanować na świeżym powietrzu atrakcje na… wodzie. Spływ Dunajcem jest uznawany za jedną z najlepszych tras kajakowych w Polsce. Kajaki nie startują jednak w samym Zakopanem; trzeba wykupić bilet i skorzystać z dojazdu na stanicę za pośrednictwem jednej z firm. Następnie można przepłynąć w stronę Nidzicy lub aż na słowacką stronę. Po drodze można też zwiedzać, a do kajaka wsiąść już z dziećmi od 3 r. ż. A jeśli nie będzie pogody? Zawsze pozostają termy, w których na dzieci czekają zjeżdżalnie, brodziki i podwodne masaże. Jest też sala zabaw czynna przez cały dzień — dzięki temu dzieci mogą się bawić, podczas gdy dorośli spędzą czas w saunie czy w grocie solnej. A gdyby tego było mało, na miejscu jest też kręgielnia. Same baseny oferują tory o dł. do 320 m, więc można w nich też pływać wyczynowo.
Ale basen to nie wszystko, jeśli chodzi o Zakopane. Atrakcje są dostępne również w powietrzu, a mowa oczywiście o kilku dostępnych tu parkach linowych. Od tych istniejących w innych polskich miastach odróżnia je to, że są propozycją dla całych rodzin z widokami na panoramę Tatr. Dorośli też znajdą tu coś dla siebie wśród setek przeszkód i kilkunastu różnych tras od najprostszych po te idealne dla survivalowców i sportowców. Ale z parku linowego mogą skorzystać też najmłodsi, bo niektóre parki mają sekcję już dla trzylatków. Jak widać, latem w Tatrach jest co robić niezależnie od wieku.