Przejdź do treści

Gubałówka — ile się idzie i co zastaniesz na szczycie?

Gubałówka — wszyscy słyszeli tę nazwę, większość osób wie mniej więcej, czego się w jej okolicy spodziewać, ale gdy turyści trafiają w końcu do Zakopanego, to zaczynają zadawać sobie bardziej konkretne pytania. Ile się idzie na Gubałówkę? Czy to miejsce przyjazne dzieciom? Czy na szczycie można coś zjeść? Odpowiadamy!

Gubałówka — ile czasu na dojście?

Szczyt Gubałówki (1129 m n.p.m) jest jednym z uwielbianych i najchętniej odwiedzanych przez turystów. Można powiedzieć, że przez większą część roku praktycznie każdy będzie tu w stanie dotrzeć — czy to piechotą z centrum Zakopanego, czy to autem lub kolejką. Spacer z Zakopanego zajmie najwyżej godzinę, a niektóre apartamenty w Zakopanem położone w pobliżu parku Zakopisko, który dzieli od Gubałówki dosłownie kilkaset metrów. Czarny szlak wiedzie wzdłuż trasy kolejki linowo-terenowej i nie jest zbyt wymagający kondycyjnie. Można też dojechać tu od strony Kościeliska busem. Na miejscu jest kilka parkingów, więc da się też zostawić tu auto i dalej ruszyć innym środkiem lokomocji. Ciekawostką jest dostępny parking dla camperów — to oznacza, że można wyruszyć w dłuższą podróż dla całej rodziny i… spać na Gubałówce, nie opuszczając swojego pojazdu. To sposób na naprawdę piękne widoki, choć Gubałówka to też hotele, agroturystyki i wspomniane już apartamenty.

Wjazd na szczyt kolejką linowo-terenową

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji związanych z Gubałówką jest możliwość wjechania na szczyt kolejką. To krótka, zaledwie kilkuminutowa trasa z dolnej do górnej stacji, a bilet kosztuje ok. 19-29 zł (ceny często się zmieniają, te są aktualne na jesień 2024 r.) Jednak naprawdę warto, szczególnie, że niektórzy w żaden inny sposób nie mogliby dotrzeć na szczyt, a widok na okoliczne góry i miasto z lotu ptaka byłby dla nich niedostępny.

Ważne! Przed przyjazdem do Zakopanego sprawdź, czy kolejka jest czynna. W październiku często odbywa się przerwa serwisowa.

Kolejką mogą podróżować psy, osoby na wózkach inwalidzkich i dzieci, a bilet dla najmłodszych do 4 r. ż. jest bezpłatny.

Infrastruktura na szczycie Gubałówki

To nie jest jedno z tych miejsc, do których trzeba przyjść z kijkami trekkingowymi i własnym namiotem. Na szczycie Gubałówki znajduje się m.in.:

  • serpentynowa zjeżdżalnia grawitacyjna przeznaczona nie tylko dla dzieci,
  • restauracje, od takich o klimacie schroniskowym po te z bardziej wyszukaną kuchnią,
  • otwarta latem plaża na Gubałówce, jedna z najwyżej położonych na świecie. Można tu pograć w siatkówkę lub odpocząć na leżaku z widokiem na Tatry,
  • toalety,
  • stragany z pamiątkami czy oscypkami,
  • wypożyczalnie quadów,
  • park linowy.
  • Przy odpowiednich warunkach pogodowych można tu także zjechać na nartach i skorzystać z wyciągu.

Zimą na zboczach w okolicy górnej stacji kolejki często można trafić na iluminacje. Tradycyjnie po Gubałówce można też było przejechać się konno, ale w ostatnich latach w związku z protestami taka rozrywka jest coraz rzadziej spotykana. Jak widać, w Tatrach z dziećmi czy znajomymi jest co robić nawet w bliskim sąsiedztwie centrum Zakopanego.

Gdzie iść dalej z Gubałówki?

Dużym plusem tego wznoszącego się na ponad 1100 m n. p. m. wzniesienia jest to, że już po dotarciu na szczyt można kontynuować wycieczkę. W zależności od warunków pogodowych i pory dnia, warto udać się np. do:

  • Kościeliska i Doliny Kościeliskiej, a stamtąd choćby nad Smreczyński Staw lub Czerwone Wierchy,
  • Chochołowa i zakończyć dzień w tutejszych termach,
  • Poronina i dalej na szlaki TPN czy nad Morskie Oko;
  • grzbietem Gubałówki można też iść w stronę Butorowego Wierchu. Ciekawie wypada możliwość wjazdu na Butorowy Wierch kolejką krzesełkową i zjazdu z Gubałówki (istnieją łączone bilety Butorowy Wierch-Gubałówka). Dolna stacja kolei krzesełkowej znajduje się w Kościelisku.
  • Po wschodniej stronie Gubałówki znajduje się Ząb, czyli najwyżej położona wieś w Polsce.

Ciekawostka — z Butorowego Wierchu można dojść na Ząb szlakiem, którym kiedyś podróżował Karol Wojtyła.

Niektórzy z kolei wjeżdżają na Gubałówkę z rowerem, a następnie kontynuują malowniczą trasą do Cichego Górnego. Plusem w tym wypadku jest to, że trasa wiedzie przez cały czas w dół, więc to urocze zwieńczenie aktywnego dnia na świeżym powietrzu.

Pogoda i bezpieczeństwo na Gubałówce

Wybierając się na górę, można sprawdzić on-line zdjęcia z kamer umieszczonych na szczycie Gubałówki. To pozwala zorientować się, czy danego dnia jest widoczna panorama Tatr, a może nad górą wiszą siwe mgły i lepiej zostać w domu. Na stronie Polskich Kolei Linowych można też sprawdzić pogodę dla Gubałówki z uwzględnieniem wiatru i opadów, co też bardzo ułatwi planowanie wycieczki.