Lato to dobry czas na wszelkiego rodzaju spacery i piesze wycieczki. Słońce przyciąga turystów, którzy dla pięknych widoków są w stanie przejść wiele kilometrów. A co w przypadku, gdy długie trasy stanowią dla nas problem? Co jeśli bez wysiłku chcielibyśmy znaleźć się na szczycie i nacieszyć oko niesamowitymi krajobrazami?
Gubałówka – atrakcja turystyczna Podhala
Na Pogórzu Gubałowskim, po północno-zachodniej stronie Zakopanego wznosi się szczyt Gubałówka (1126 m n.p.m). Jego nazwa pochodzi od polany, na której się znajduje. Gubałówka jest jednym z najpopularniejszych celów wycieczek turystów przyjeżdżających do stolicy Tatr, gdzie można również wynająć komfortowe apartamenty i inne miejsca noclegowe. Na szczyt najłatwiej dostać się za pomocą charakterystycznej kolejki linowo-terenowej, wybudowanej w 1938 roku. Jej dolna stacja znajduje się w samym centrum Zakopanego, w pobliżu Krupówek, dlatego bardzo łatwo do niej dotrzeć. Gubałówka – kolejka linowa to jedna z najpopularniejszych atrakcji Zakopanego. Kolejka linowa na Gubałówkę czynna jest od 9:00 do 18:00. Sprawdź na stronie PKL czy w danym dniu nie nastąpiły żadne zmiany.
Z Gubałówki roztacza się wspaniały widok na całą panoramę Tatr, dlatego warto się tam wybrać przy dobrej pogodzie. W okresie wakacji i długich weekendów lepiej zaplanować wycieczkę w godzinach porannych, ze względu na tłumy turystów. Ze szczytu prowadzi spacerowy Szlak Papieski na Butorowski Wierch 1160 m n.p.m., z którego można zjechać kolejką krzesełkową do Kościeliska.
Dolna stacja kolejki, podobnie jak górna stacja oraz torowisko powstały ponad 80 lat temu. Jednak o kolei linowej prowadzącej na Gubałówkę nie można powiedzieć, że jest przestarzała. Wszystko za sprawą przeprowadzonej po 2001 roku modernizacji. Dzisiaj jest to nowoczesna kolejka linowa – w końcu Zakopane to najpopularniejsza górska destynacja turystyczna. Turyści oczekują tu komfortu na najwyższym poziomie, stąd też w wielu obszarach prowadzone są tu nieustannie prace renowacyjne, dzięki czemu odnawiane są również kolejki. Zakopane jest jednocześnie miastem z długą historią, uwidaczniającą się między innymi w infrastrukturze. Stąd też prowadząc renowacje, jednocześnie dba się o zachowanie zabytkowego charakteru poszczególnych elementów infrastruktury.
Na górze znajdują się między innymi:
- ośrodek narciarski Gubałówka, z trasami na Polanie Gubałówka, rynną snowboardową i snowparkiem,
- liczne, czynne zimą narciarskie wyciągi orczykowe,
- zjeżdżalnia grawitacyjna,
- przekaźnik radiowo-telewizyjny RTON Gubałówka z masztem o wysokości 102 m,
- apartamenty do wynajęcia (np. Willa Na Szczycie),
- sklepy z pamiątkami,
- restauracje i budki z góralskimi przysmakami oraz ciepłymi i zimnymi napojami (piwo, grzane wino itd.).
Kasprowy Wierch – szczyt z niesamowitym widokiem
Niewątpliwie kolejka górska w Zakopanem to dobry wybór, szczególnie jeśli chodzi o wyjazd na Kasprowy Wierch. Szczyt Kasprowego Wierchu to miejsce, z którego rozpościerają się niewiarygodne wręcz widoki.
Na granicy polsko-słowackiej w Tatrach Zachodnich znajduje się Kasprowy Wierch (1897 m n.p.m). Jego nazwa pochodzi od leżącej u podnóży szczytu Hali Kasprowej, a ta z kolei według podań ludowych od imienia lub przezwiska jej właściciela – górala Kaspra. Kasprowy Wierch posiada jedyne w Polsce alpejskie tereny zjazdowe z naturalnym śniegiem, gdzie sezon narciarski trwa aż do maja. Na samym jego szczycie znajduje się obserwatorium meteorologiczne wybudowane w 1938 roku, które jest najwyżej położonym budynkiem w Polsce. Na górnej stacji kolejki linowej mieści się także restauracja POZIOM 1959.
Kolej linowa na Kasprowy Wierch została wybudowana w 1936 roku. Jej dolna stacja mieści się w Kuźnicach, tam też można kupić bilety (ze względu na długie kolejki lepiej zaopatrzyć się w nie w sklepie on-line). Dużym udogodnieniem dla turystów jest możliwość wynajęcia apartamentów w Tatrach, na Kasprowym Wierchu oferuje je m.in. Zajazd Górski Kuźnice. Dzięki wyjątkowej lokalizacji turyści nie muszą wcześnie rano wyjeżdżać z Zakopanego, by ustawić się w kolejce po bilet. Niemniej warto pamiętać, jak bardzo popularne są kolejki linowe! Zakopane to miasto oblegane przez turystów, stąd też warto wyjechać po bilet nieco wcześniej lub kupić go online.
Wjazd na szczyt Kasprowego trwa około 20 minut i odbywa się w dwóch etapach, z przesiadką na Myślenickich Turniach (1325 m n.p.m). Alternatywny sposób dotarcia na szczyt to piesza wędrówka. Najkrótsza trasa biegnie pod samą kolejką przez Myślenickie Turnie, zielonym szlakiem z Kuźnic – wejście na górę zajmuje około 3h.
Piesza wycieczka czy wjazd kolejką linową?
Gubałówka i Kasprowy Wierch to szczyty cieszące się wśród turystów dużą popularnością. Jeśli zamierzamy wjechać na górę kolejką linową, to zarówno zimą, jak i latem musimy uzbroić się w ogromną cierpliwość i mnóstwo wolnego czasu.
Z tego rozwiązania może skorzystać każdy, kto chce szybko dostać się na szczyt. Kolejka górska linowa w Zakopanem to także udogodnienie dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi – w wagoniku zmieści się wózek czy nosidełko.
Alternatywą dla kolejek linowych są piesze wędrówki – okazja do przeżycia niesamowitej przygody. Do wyboru mamy kilka mniej lub bardziej wymagających szlaków. Niezależnie od tego, którym pójdziemy, zapierające dech w piersiach widoki zrekompensują nam wszelkie trudności. Każdy, kto jeszcze zastanawia się, czy warto być na Gubałówce i Kasprowym, powinien wiedzieć, że panorama Zakopanego i górskie krajobrazy wyglądają w tym miejscu naprawdę wyjątkowo.