Morskie Oko to jedno z najpopularniejszych miejsc w polskich Tatrach. Malownicze jezioro jest jednym z głównym punktów każdej wycieczki. Dowiedz się więcej o tym niezwykłym miejscu!
Komu w drogę… do Morskiego Oka
Początek trasy ma miejsce na Palenicy Białczańskiej. Należy tam dojechać albo autem, albo busem, które regularnie kursują z miasta. Dlatego możesz spokojnie zarezerwować nocleg w centrum Zakopanego i komfortowo dostać się do początku szlaku na Morskie Oko.
Z parkingu na Palenicy Białczańskiej aż do samego jeziora prowadzi ośmiokilometrowy odcinek asfaltowej drogi, która wije się wśród lasów. Szlak można pokonać pieszo lub dorożką – my zdecydowanie polecamy to pierwsze rozwiązanie. Trasa nie jest trudna, lekko wznosi się na górę. Do jej pokonania trzeba poświęcić około 2,5 godziny na wejście i 2 godziny na powrót. Droga jest naprawdę malownicza, także samo dojście do Morskiego Oka jest już bardzo miłym przeżyciem. Około godziny po rozpoczęciu marszu dojdziemy do Wodogrzmotów Mickiewicza – słynnego wodospadu składającego się z trzech kaskad. Pod koniec drogi spotykamy wozownię, która od 1898 roku służyła jako schronisko.
Morskie Oko – największe jezioro w Tatrach dla każdego?
Trasa prowadząca z Palenicy Białczańskiej jest dość prosta. Dzięki asfaltowej nawierzchni i niezbyt wysokim kącie wzniesienia, mogą ją pokonać rodziny z dziećmi, osoby starsze i o ograniczonej zdolności ruchowej. Bez problemu można prowadzić po niej wózek dla osób niepełnosprawnych lub małych dzieci.
Niestety, na tę trasę nie wybierzemy się z psem. Zwierzaki nie mają wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, w tym i na szlak pomiędzy Palenicą Białczańską a Morskim Okiem. Obecność psa może narazić na niebezpieczeństwo zarówno zwierzę, właściciela jak i dzikich zwierząt, żyjących w Parku. Złamanie tego zakazu jest karane mandatem. Nie możemy tu też się poruszać rowerem.
Jesteśmy na miejscu!
Na końcu czeka nas polodowcowe jezioro o powierzchni 35 hektarów i głębokości 51 metrów. Morskie Oko jest naturalnie zarybione, co nie jest często spotykane w tatrzańskich jeziorach. Przy nim znajduje się piękny budynek obecnego schroniska PTTK im. Stanisława Staszica. Zostało wybudowane w 1908 roku.
Morskie Oko może służyć za cel wycieczki, ale też jako baza wypadowa. Jezioro można obejść w 50 minut. Inną propozycją jest dłuższa wycieczka w kierunku schroniska w Dolinie Pięciu Stawów lub na Szpiglasową Przełącz. Zapalonych miłośników gór z pewnością ucieszy informacja, że z Morskiego Oka prowadzi szlak na Rysy. To już jest wycieczka na cały dzień – wejście to około 4 godziny, a zejście kolejne 3. Jednak uprzedzamy – nie jest on dla początkujących.
Nieustanna turystyka
Na początku XIX wieku, Morskie Oko zaczęło być miejscem odwiedzanym przez turystów, w tym wielu sławnych malarzy i pisarzy, dzięki którym powstało wiele dzieł kultury związanych z tym miejscem. Obecnie jezioro przyciąga do siebie rocznie tysiące turystów, którzy przyjeżdżają z wielu zakątków Polski, aby podziwiać zarówno samo jezioro polodowcowe, jak i przepiękny widok na Tatry Wysokie.