Chociaż większość początkujących amatorów górskich wędrówek woli do Zakopanego przyjeżdżać latem, wciąż istnieje duże grono osób pragnących ujrzeć Tatry zimą. Poniżej przedstawiamy kilka porad dla początkujących. Gdzie wybrać się na pierwsze wycieczki? Na co zwracać uwagę? Zapraszamy do lektury.
Zakopane zimową porą – czy to odpowiednia pora na spacer?
Jak najbardziej! Nawet jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia w chodzenia po górach, zimą jest równie dobra na to okazja. Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach i dobrze się wyposażyć – dla swojego bezpieczeństwa. Jednak nie martw się – w Tatrzańskim Parku Narodowym znajdziesz wiele szlaków odpowiednich dla początkujących. Być może byłeś już na nich latem – zimą nabierają zupełnie innego klimatu.
Jak bezpiecznie wędrować zimą po górach?
- Dokładnie przemyśl trasę, miej ze sobą mapę, zaplanuj postoje i oblicz czas przejścia, uwzględniając swoje tempo i nieprzewidziane wypadki.
- Ubierz się odpowiednio do pogody – termoaktywna bielizna, kilka warstw ubrań i nieprzemakalna kurtka to podstawa. Nie zapominaj o czapce i rękawiczkach! Zwróć uwagę, czy jesteś zabezpieczony przed deszczem i śniegiem – nawet jeśli rano niebo jest bezchmurne, szybko może się to zmienić.
- Weź ze sobą naładowany telefon, powerbank, latarkę czołówkę, obiad (jeśli nie zatrzymasz się w schronisku), przekąski i termos z ciepłym napojem.
- Przydadzą Ci się nakładki na buty i kije trekkingowe, które pomogą przy chodzeniu po śliskiej nawierzchni.
- Tuż przed każdą wyprawą sprawdź komunikaty lawinowe i aktualną pogodę.
- Wychodź jak najwcześniej – po wschodzie słońca. Zimą dni są krótkie, dlatego warto mieć przed sobą jak najwięcej godzin dnia.
Gdzie się zatrzymać w Zakopanem?
Planujesz zimowy wyjazd w Zakopanem, ale nie wiesz jeszcze gdzie się zatrzymać? Jeśli podróżujesz z rodziną lub w grupie znajomych, najlepiej sprawdzą się apartamenty. Przestronne i dobrze wyposażone – zapewniają prywatność i niezależność. Jeśli chcesz przede wszystkim chodzić po górach, zatrzymaj się w którymś z nowych ośrodków blisko początków szlaków. Wszystkim pozostałym polecamy nocleg w centrum Zakopanego. To tutaj znajdziesz najwięcej restauracji, knajp i kawiarni, gdzie ogrzejesz się po aktywnym dniu w górach.
Bezpieczeństwo przede wszystkim – pogoda i odpowiedni szlak
Zanim wymienimy kilka propozycji, radzimy zwrócić uwagę na komunikaty Tatrzańskiego Parku Narodowego w sprawie warunków w poszczególnych rejonach Tatr – słaba widoczność, oblodzenie czy mocny wiatr mogą znacznie utrudnić wędrówkę. Dlatego jeśli nie jesteś pewny swoich sił, przenieś wycieczkę na inny dzień. Tutaj również dowiesz się jakie szlaki oraz odcinki tras są zamknięte. Nieprzestrzeganie tego zakazu wiąże się z karą finansową. Część szlaków zimą jest lekko zmieniana, dzięki czemu są bezpieczniejsze dla turystów.
Jeśli pierwszy raz wybierasz się w góry w zimę, wybierz którąś z najprostszych tras – mała różnica wysokości czy duża liczba zejść pomogą Ci wbić się w zimowy marsz bez zmartwień, że nie podołasz.
Gdzie zimą w góry dla początkujących?
Miłośnicy górskich wypraw dzielą się na tych, którzy preferują spacery w letnim słońcu oraz na osoby wolące wędrować w zimowej aurze. Jeśli chodzi o Zakopane zimą, szlaki są oczywiście trudniejsze do pokonania niż latem. Nie oznacza to jednak, że odradzamy wyprawy. Nadal można znaleźć wiele interesujących tras, których pokonanie jest w zasięgu nawet bardzo początkujących wędrowców. Poniżej kilka propozycji dla tych, którzy zaczynają swoją zimową przygodę z Tatrami:
- Trasa z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka – zimą trafisz na mniej turystów niż latem, a widoki są równie piękne, jeśli nie piękniejsze. Droga jest asfaltowa i może być oblodzona.
- Dolina Kościeliska – 9-kilometrowy odcinek malowniczej scenerii. Długi, ale przyjemny spacer w skalnym wąwozie – idealny na pierwszy zimowy wypad.
- Dolina Chochołowska – trasa prowadzi najpierw przez drogę asfaltową, później szutrową ścieżkę, a na końcu kamienną – dojście do Schroniska na Polanie Chochołowskiej zajmie wam 4-5 godzin.
- Dolina Strążyska – łagodna dolina, której towarzyszy Potok Strążyski, a która kończy się Wodospadem Siklawicą. W dolince znajdziecie schronisko, w którym możecie się ogrzać i zjeść ciepły obiad.
- Dolina Białego – prowadzi wzdłuż Białego Potoku, a zaczyna się przy Wielkiej Krokwi. Proponujemy połączenie tego odcinka wraz z Doliną Strążyską, która znajduje się niedaleko.
Co robić w Zakopanem zimą – alternatywy dla pieszych wędrówek
Czy to lato, czy to zima, Zakopane jest miejscem wartym odwiedzenia, w którym nie brakuje atrakcji. Jeśli nawet nie jesteś miłośnikiem zimowych wędrówek po górskich szlakach – czy też w ogóle wyprawy w góry Cię nie interesują – i tak warto, abyś odwiedził stolicę Tatr. Zatem co zobaczyć w Zakopanem zimą? Jak zaplanować czas w tym okresie? Polecamy następujące atrakcje:
- Wielka Krokiew – najsłynniejsza skocznia narciarska w Polsce, na której co roku odbywa się Puchar Świata w Skokach Narciarskich. Warto wziąć udział w tym wydarzeniu, którego atmosfera znana jest na całym świecie,
- Kulig – doskonała zabawa nie tylko dla najmłodszych. Wykupując kulig, zwykle można również liczyć na organizację wspólnego biesiadowania przy ognisku i noclegu.
- Krupówki – najbardziej reprezentacyjna ulica w całym Zakopanem. Liczne stragany, restauracje i bary sprawiają, że jest to jedno z najbardziej obleganych miejsc w całym mieście, tętniące życiem również zimą.
- Kasprowy Wierch – trasy prowadzące na ten słynny szczyt nie należą do najłatwiejszych. Nawet latem nie jest łatwo zdobyć Kasprowy Wierch, a co dopiero, kiedy ma miejsce zima w Tatrach. Polecamy jednak wyjechać na szczyt wyciągiem. Pokryte śniegiem stoki i drzewa wyglądają cudownie.
Najlepsze trasy na Podhalu, czyli narciarska zima w Zakopanem
Oczywiście zima to czas narciarskiego szaleństwa. W Zakopanem działa wiele wyciągów narciarskich. Przygotowane dla narciarzy trasy to zarówno długie i strome zjazdy dla doświadczonych, jak i łagodne dla początkujących. Jeśli zastanawiasz się, co robić w Zakopanem zimą, powinieneś rozważyć odwiedzenie stoku. Każdy, kto choć raz spróbuje jazdy na nartach, pokocha ten sport.